Žabičky

LEDEN 2018

- vzpomínky na Vánoce, na Ježíška, nejoblíbenější dárek- rozhovory. Kresba / výroba nej dárku. Příchod nového roku - výtvarné ztvárnění
    - tři králové - převyprávění legendy, příběh o kometě, o putování tří králů - kam šli a proč, co nesli ( zlato, kadidlo, myrhu ). Jména tří králů - K, M, B -rozlišování a nápodoba písma
    - zima - charakteristika zimního období, zimní měsíce, jak se mění příroda v zimě a jak v zimě pečujeme o své zdraví

Výrobky a činnosti
    - nejoblíbenější dárek
    - novoroční ohňostroj - zapouštění barev dolovatiny
    - královská koruna - zdobení dle fantazie, nápodoba písma
    - tři králové - skládání a lepení, řazení figurek dle instrukcí ( za sebe, nad sebe)
    - stavba hradu pro krále - molitanové kostky
    - vystřihování vloček
    - hry a cvičení s papírovými koulemi
    - grafomotorické listy- spojování vloček, sněhulák (kruhy), cesta ke koruně (bludiště)
    - trénování stříhání, dny v týdnu, početní řada do 6, správný úchop  tužky

Poh. hry - cesta tří králů -překážková dráha, hledání komety
                  - král je / není doma
                  - řazení do obruče po 3

Písně, básně
    - My tři králové
    - Pan král sedí na trůnu
    - Bude zima, bude mráz

PROSINEC

ČERTI, ADVENT, VÁNOCE

Hned zpočátku měsíce nás ve školce navštíví čert, Mikuláš a anděl, na které se moc těšíme. Máme pro ně připravenou i pěknou písničku.
    Poté se zbytek prosince budeme věnovat adventu, přípravam na Vánoce (zvyky a tradice) , budeme vyrábět přáníčka, dárečky pro rodiče,vyzdobíme si třídu a nazdobíme stromeček. Nacvičíme si krátké pásmo písmiček a básniček. Navštívíme i pacienty v místní nemocnici, pro které máme připravené drobné dárky. Budeme si užívat vánoční atmosféru, poslouchat a zpívat koledy, každý den na nás bude čekat překvapení z adventního kalendáře. Budeme číst příběhy z knihy " Čekání na Vánoce" a budeme se těšit, že nás ve školce navštíví  Ježíšek :-)

ČINNOSTI A VÝROBKY
    čert, anděl a Mikuláš z barevného papíru - práce dle předlohy
    vánoční stromek - omotávání vlnou, natírání a zdobení
    vánoční přáníčka - zdobení dle fantazie
    dárečky pro rodiče
    papírové perníčky - zdobení
    zvonečky z kávových kapslí - natírání barvou
    grafomotorické listy -  vánoční stromky, ozdoby, dárečky

Opakování početní řady do 6, správný úchop tužky, nácvik stříhání, dny v týdnu

LISTOPAD 2017

Poznávání hlavních znaků podzimu, proměn, které s podzimem přicházejí. Poznávání listnatých a jehličnatých stromů, rozdíly mezi listy a upevňovaní poznatků o přírodě – vnímat změny počasí. Rozhovory o mracích, větru, dešti, určování počasí podle obrázků.

Halloween – výzdoba třídy , přehlídka a diskotéka masek, halloweenský týden

Příprava na advent ,těšení se  na nejhezčí období roku – tradice a zvyky

·                    ČINNOSTI

Výroba dýní z papírových tácků, netopírů z roliček od tol. papíru, svícínků a duchů

Čtení strašidelných příběhů

Deštník pro dešťovou vílu – zapouštění barev do klovatiny

Dráček – stříhání, skládání mašliček

Dechová cvičení – slabý, silný vítr, vánek, vichřice

Procvičování barev, početní řady do 10, porovnávání více x méňe

Pracovní listy s podzimní tématikou – hledání listů se stejným tvarem, přiřazování listů ke stromům, pavučina pro pavoučka, spodní oblouk

Září  2017

VÍTÁME TĚ VE ŠKOLCE

·         Seznámení s novým prostředím a novými pravidly (podání ruky při přivítání a loučení, uklízení hraček). Budeme podporovat utváření vztahů mezi dětmi (zapojení se do společných her a činností), učit se spolupráci a toleranci.

·         Navození radostné nálady ve třídě a snaha o to, aby se děti těšily na další dny ve školce, a získaly pocit bezpečí ve školce. Prohlídka prostor MŠ, seznámení s ostatními zaměstnanci a začlenění do nového kolektivu. Zvládnutí odloučení od rodičů, zvykání si na nový režim dne. Seznámení s tím, co budeme ve školce dělat a jak to ve školce chodí – sebeobsluha, správné stolování atd. Seznámení se se školní zahrádkou – pravidla bezpečnosti, a okolím, kam budeme chodit na procházky. Povíme si zážitky z prázdnin – výslovnost, souvislé vyjadřování.

Motivované hry: Najdi svou značku

Jak se jmenuješ – seznámení se, jména kamarádů ve třídě

Hry dle volby dětí

Vyzdobíme si třídu – společná práce – sluníčko z obtisků rukou

- žabičky

- naši školku – také obtisky rukou

Procvičíme si základní dětské písničky a HPH: Prší, prší

Pec nám spadla

Kolo, kolo mlýnský

Had leze z díry (značky)

Utíkej, Káčo, utíkej

Básničky: Těším se do školky, My jsme velké dětičky

Budeme trénovat správný úchop tužky, základní barvy, nácvik stříhání a začneme s jednoduchými pracovními a grafomotorickými listy (svislé, rovné čáry).

A budeme si samozřejmě hodně hrát.